Иницијатива за Доделување награда на пожарникарите за особено залагање  во гаснењето на пожарите над Битола
| |

Иницијатива за Доделување награда на пожарникарите за особено залагање во гаснењето на пожарите над Битола

ИНИЦИЈАТИВА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЊАНОВСКИ ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ На првата следна седница на Советот на општина Битола, градоначалникот Тони Коњановски ќе поднесе иницијатива, за доделување награда од страна на Советот на општина Битола на вработените во Територијалната противпожарна единица, за нивното особено залагање и максимално ангажирање во гаснењето на пожарите и справувањето со огнената…

THE FLAMES СО ТРИБЈУТ НА RED HOT CHILI PEPPERS

THE FLAMES СО ТРИБЈУТ НА RED HOT CHILI PEPPERS

За прв пат на Камената бина ќе не загреат The Flames, дечките кои за многу кратко време и со голем труд ја вжештија музичката сцена во Прилеп. The Flames е бенд кој што официјално постои од 11.10.2023 година, во состав од: Сергеј Попоски (вокал), Ивана Стојкоска (водечка гитара), Тамара Радеска (бас гитара), Филип Сотиров (ритам…

ЗВУЦИТЕ НА ГРАДОТ – ВЕЧЕР НА СТАРОГРАДСКА МУЗИКА (видео)
|

ЗВУЦИТЕ НА ГРАДОТ – ВЕЧЕР НА СТАРОГРАДСКА МУЗИКА (видео)

Синоќа на платото пред центарот за култура Марко Цепенков, се одржа вечер на староградска музика под наслов „Звуците на градот“. На преполниот АРТ плоштад прилепчани уживаа во настапите на женската пејачка група „Орхидеја“, пејачка група при здружението „Преродба“, КУД „Пензионер“, КУД „Пере Тошев“, женски камерен хор Керамија и Октет Прилеп. Настанот беше во организација на…

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА ПЕЛАГОНИСКИОТ РЕГИОН – ОПШТИНА БИТОЛА ПОДГОТВЕНА СО ПРОЕКТИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА
|

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА ПЕЛАГОНИСКИОТ РЕГИОН – ОПШТИНА БИТОЛА ПОДГОТВЕНА СО ПРОЕКТИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА

Градоначалниците од Пелагонискиот плански регион, меѓу кои и градоначалникот на општина Битоа Тони Коњановски, одржаа работен состанок со министерот за локална самоуправа Златко Перински. На овој состанок министерот Перински посочи дека е побарано од општините да подготват што подобра проектна документација за нови проекти, кои што во наредниот период ќе бидат финансирани од Владата. Градоначалниците…

ВО ЕДЕН КАДАР – Вања Младеновски (видео)
|

ВО ЕДЕН КАДАР – Вања Младеновски (видео)

Млад, талентиран, згоден и многу зрел за еден матурант !!! Има унисекс име, а во Прилеп не можат да му го изговорат правилно. Ни раскажа за бендот, театарот, како се заљубил и пренасочил во уметности и многу други работи.

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ПОДДРШКА НА ПРОГРАМСКИ АКТИВНОСТИ И НАСТАНИ НА КУЛТУРНО УМЕТНИЧКИ ДРУШТВА
| |

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ПОДДРШКА НА ПРОГРАМСКИ АКТИВНОСТИ И НАСТАНИ НА КУЛТУРНО УМЕТНИЧКИ ДРУШТВА

ОПШТИНА БИТОЛА ОБЈАВИ ЈАВЕН ОД ПОВИК ЗА ПОДДРШКА НА ПРОГРАМСКИ АКТИВНОСТИ И НАСТАНИ НА КУЛТУРНО УМЕТНИЧКИ ДРУШТВА Предмет на јавниот повик е кофинансирање на програмски активности и настани, презентирање, афирмирање, зачувување и пренесување на материјалното и нематеријалното културно фолклорно наследство. Вкупниот износ на средства кои се предвидени со овој повик е 1.000.000,00 денари. Програмските активности…

Сопствениците на приватно и хотелско сместување од Крушево да ја подмират туристичката такса и да се категоризираат
|

Сопствениците на приватно и хотелско сместување од Крушево да ја подмират туристичката такса и да се категоризираат

Oпштина Крушево со апел до сите сопственици на приватно или хотелско сместување во Крушево да ја подмират туристичката такса и да се категоризираат. Плаќањето на туристичката такса значи повеќе инвестирање во инфраструктурата, туризмот и се она што ќе привлече повеќе туристи и ќе понуди квалитетен престој. „Евиденцијата за бројот на туристи кои го посетиле Крушево…

БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ВО СЛОВЕНИЈА – Прв медал за Македонија на континетално натпреварување во билијард
|

БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ВО СЛОВЕНИЈА – Прв медал за Македонија на континетално натпреварување во билијард

БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ЃОРГИЕСКИ 3то место на Европско првенство при таква конкуренција и тоа како е огромен успех за Влатче, за Прилеп, за матичната федерација БФСМ, а најповеќе за МАКЕДОНИЈА. „Авантурата наречено „Европско првенство“ Во Билијард, успешно завршена со медал. Голема бладодарност до БФСМ која ме испрати на ова првенство, но и на сите билијард…

СОСТОЈБАТА СО ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА Е СТАБИЛНА – ПРОТИВПОЖАРНИТЕ ЕКИПИ ОСТАНУВААТ НА ТЕРЕН

СОСТОЈБАТА СО ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА Е СТАБИЛНА – ПРОТИВПОЖАРНИТЕ ЕКИПИ ОСТАНУВААТ НА ТЕРЕН

Пожарнкарите од ТППЕ Битола, заедно со вработени од јавните претпријатија, членови на противпожарни друштва и волонтери и денес продолжуваат со интервенции на просторот над обиколницата, каде деновиве се соочуваме со големи пожари. Состојбата во моментот е мирна и нема горење, но на терен интервенираат над 70 лица, кои вршат санирање на локациите кои се потенцијални…

Сепак, Фестивалот на пивото ,,PRILEP BEER WEEKEND’’ 2024  ќе се одржи од 9 до 11 август 2024
|

Сепак, Фестивалот на пивото ,,PRILEP BEER WEEKEND’’ 2024  ќе се одржи од 9 до 11 август 2024

Манифестацијата фестивал на пивото ,,PRILEP BEER WEEKEND’’ 2024  година ќе се одржи од 9 до 11 август 2024 година, и оваа година Прилепчани, гости од Македонија и од странство се добредојдени на фестивалот на пивото. Советот на Општина Прилеп одлучи дека Манифестацијата фестивал на пивото ќе се одржи од 9 до 11 август 2024 ,…