51 седница на Совет на Општина Ресен – Дневен ред
|

51 седница на Совет на Општина Ресен – Дневен ред

Поради почитување на законските одредби и во насока на транспаренто и отчетно работење и информирање на своите граѓани, општините пред одржување на секоја седница должни се да објават Дневен Ред , по кој ќе работи Советот на општината. Во продолжение Д Н Е В Е Н   Р Е Д од 51 -вата седница на Советот на…

Пренасочен сообраќајот на патот Прилеп-Ресен, заради активен пожар
|

Пренасочен сообраќајот на патот Прилеп-Ресен, заради активен пожар

Од 22.54 часот на обиколницата Битола, патен правец Прилеп-Ресен се пренасочува сообраќајот низ градот Битола. Причина активен пожар. Како што соопшти АМСМ, причината е активен пожар. 

4ти Пливачки маратон “Преспа 2024” во Сливница

4ти Пливачки маратон “Преспа 2024” во Сливница

Денеска на плажата Цоца во с. Сливница на Преспанското Езеро се одржа четвртиот по ред пливачки маратон “Преспа 2024”. Маратонот го организираше пливачки клуб „Акваспирит“ од Охрид. И оваа година, имаше две трки и тоа 2.5 км, и 600м (рекреативна детска трка). Градоначалникот на Општина Ресен Јован Тозиевски ги дoдели наградите и и упати „Честитки до…

,,ЕУ за Преспа” – Враќање на природните ресурси и зајакнување на одржливото земјоделство и туризам
|

,,ЕУ за Преспа” – Враќање на природните ресурси и зајакнување на одржливото земјоделство и туризам

Денес, Општина Ресен ја посетија Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Дејвид Гир, Постојаниот претставник на УНДП за Република Македонија Армен Григоријан, Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски, Министерот за Животна средина, Изет Меџити и Министерот за Европски прашања, Орхан Муртезани. На состанокот и пресот што се одржаа во општинската сала се…

“НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“
|

“НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“

Во недела, 14.7.2024г. со почеток во 11.00 часот во Дом На Култура Драги Тозија – Ресен, настан “НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“На репертоарот ќе бидат дел од највпечатливите арии и дуети од оперите на Моцарт, Росини и Доницети. Ве покануваме заедно со нас да уживаме во патешествијата на итриот Фигаро и љубовните драми на Дон Жуан….

На Преспанско Езеро му се случува забрзано исчезнување
|

На Преспанско Езеро му се случува забрзано исчезнување

Професорот Дејан Трајковски од Технички Факултет – Битола (ТФБ), преку објава на својот фејсбук профил алармира за исчезнување на едно од трите природни езера во земјава.  Јули 2024. На Преспанско Езеро му се случува забрзано исчезнување. Во однос на ланскиот 5 јули, нивото е пониско за цели 39 cm, иако според досега воспоставената динамика на намалувањето…

Викенд исполнет со рок концерти – одржан првиот “Мотофест 2024” – Преспа
|

Викенд исполнет со рок концерти – одржан првиот “Мотофест 2024” – Преспа

Изминатиов викенд од 05.07 – 07.07.2024 за прв пат се одржа “Мотофест 2024” – Преспа во организација на моторџиите од Мото клубот ,,Црна Река” Македонија со поддршка на Општина Ресен. На мотофестот зедоја учество голем број на моторџии од многу други држави кои продефилираа низ Ресен го посетуваа Преспанското крајбрежје. Вечерните настани се одржуваа во…

Доделени  наградите на 22 Интернационален театарски фестивал – Актерот на Европа
| |

Доделени наградите на 22 Интернационален театарски фестивал – Актерот на Европа

Вечерва во дворот на Домот на културата „Драги Тозија” во Ресен, започна дваесет и второто издание на фестивалот ,,Актерот на Европа 2024″ , кој и оваа година се одвиваше во духот на Жан Моне „Да се биде Европа значи да се гради мир”. Интернационалниот театарски фестивал – Актерот на Европа, кој што беше основан во…

22 Интернационален театарски фестивал “Актерот на Европа” од сабота во „Сарај“ Ресен
| |

22 Интернационален театарски фестивал “Актерот на Европа” од сабота во „Сарај“ Ресен

 Во сабота 06.07. 2024, во 21:00 часот во „Сарај“ Ресен започнува 22иот Интернационален театарски фестивал “Актерот на Европа”. Првиот фестивал Актер на Европа е покренат во 2003 година, од повеќе балкански и европски театарски ентузијасти, во духот на поимот ан Моне „Да се ​​создаде Европа е да се создаде мир“. Кога Европскиот парламент го прогласи…

МОТО ФЕСТ ПРЕСПА ’24 – од 05 до 07 Јули
|

МОТО ФЕСТ ПРЕСПА ’24 – од 05 до 07 Јули

Од 05 до 07 Јули MKCrnaRekaMakedoni го организира МОТО ФЕСТ ПРЕСПА ’24. Добредојдени се сите љубители на одлична забава, дружба, рок музика и мотори! Место на одржување – Ресен Што нудат организаторите на настанот: Влез слободен, Бесплатен простор за камп! Програма 05.07.2024 – Петок 12:00 pristignuvanje i precekuvanje na gosti 15:00 DJ Josevski 19:00 Dylan’s…