БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ВО СЛОВЕНИЈА – Прв медал за Македонија на континетално натпреварување во билијард
|

БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ВО СЛОВЕНИЈА – Прв медал за Македонија на континетално натпреварување во билијард

БРОНЗА ЗА ВЛАДИМИР ЃОРГИЕСКИ 3то место на Европско првенство при таква конкуренција и тоа како е огромен успех за Влатче, за Прилеп, за матичната федерација БФСМ, а најповеќе за МАКЕДОНИЈА. „Авантурата наречено „Европско првенство“ Во Билијард, успешно завршена со медал. Голема бладодарност до БФСМ која ме испрати на ова првенство, но и на сите билијард…

ВТОР ПО РЕД ВИМБЛДОН ЗА АЛКАРАЗ
|

ВТОР ПО РЕД ВИМБЛДОН ЗА АЛКАРАЗ

Со победата над Новак Ѓоковиќ, шпанецот Карлос Алкараз ја одбрани титулата на Вилблдон. Првите два сета беа рутински и за нешто повеќе од час Алкараз веќе водеше до 2-0 (6-2; 6-2). Во третиот сет Ѓоковиќ го подигна нивото на игра и спаси три меч топки на резултат 5-4 и 40-0 за мечот да се решава…

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НА ЧЕКОР ДО ЕВРОПСКО ФИНАЛЕ
|

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НА ЧЕКОР ДО ЕВРОПСКО ФИНАЛЕ

Нашиот прилепчанец Владимир Ѓорѓиески утре во Подчетрек, Словенија ќе го игра полуфиналниот меч на Европското првенство во билјард. За сите поддржувачи на Владе утре во 16:00 часот Tabana Coffee & Billiard ќе има организирано следење на мечот. Македонската билијард репрезентација на ова првенство под водство на селекторот Горан Ѓурчиновски е претставувана од: -Христо Василевски, конкуренција…

Прилеп ќе има функционална професионална сала за тренинзи и  натпревари
| |

Прилеп ќе има функционална професионална сала за тренинзи и натпревари

Денеска општина Прилеп ја посети министерот за спорт, Борко Ристовски, посетата е по иницијативата на Општина Прилеп и спортските работници од градот, со цел спортските сали да бидат ставени во функција. Беа посетени двете сали – Универзалната и сала Македонија, кои веќе со децении не се во функција. Министерот по првичната посета на салите вети…

ПРИЛЕПЧАНКИ – ПРВОЛИГАШКИ ВО ШАХ!
|

ПРИЛЕПЧАНКИ – ПРВОЛИГАШКИ ВО ШАХ!

Шаховскиот Клуб Пелагон од Прилеп, на квалификациите за Првата женска екипна лига го освои првото место а со тоа обезбедија учество во Првата женска екипна лига. На натпреварот кој се случуваше Во Hotel Drim – Struga во организација на ШФМ. На натпреварот, прилепскиот тим ги совлада сите противници. За Шаховскиот Клуб Пелагон од Прилеп се…

Бесплатен летен курс за момчиња и девојчиња од 5 до 15 години од општина Могила
|

Бесплатен летен курс за момчиња и девојчиња од 5 до 15 години од општина Могила

Општина Могила во соработка со општествено одговорна компанија Сокотаб нуди бесплатен летен курс за момчиња и девојчиња од 5 до 15 години од општина Могила. Забавно-рекреативните активности започнуваат во понеделник 1 јули до 31 август 2024 и истите ќе се реализираат на:

Започна третиот меѓународен фудбалски “Еден на Еден Могила Куп за деца”
|

Започна третиот меѓународен фудбалски “Еден на Еден Могила Куп за деца”

Започна третиот меѓународен фудбалски “Еден на Еден Могила Куп за деца” под покровителство на Општина Могила во организација на фудбалската школа Еден на Еден. Од 14 до 16 ти јуни во Могила се одржува фудбалскиот куп во кој ќе учествуваат 72 екипи или повеќе од 1200 деца од Македонија и регионот. Учесниците од генерацијата од…

ОПШТИНА БИТОЛА СО НОВИ ПЛАНОВИ ЗА ИНВЕСТИЦИИ ВО СПОРТОТ И СПОРТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА
|

ОПШТИНА БИТОЛА СО НОВИ ПЛАНОВИ ЗА ИНВЕСТИЦИИ ВО СПОРТОТ И СПОРТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА

Враќањето на ФК „Пелистер“ во прволигашка конкуренција е гордост на Битола, но и голема обврска за стручниот тим, управата на клубот и општината. Секретарот на општина Битола, Борче Димитровски и претседателот на ФК „Пелистер“, Митко Стојковски, информираа за предизвиците кои следуваат и се насочени кон организационо и финансиско зајакнување на клубот. Зацртаните планови од минатата…

9. по ред Меморијален турнир во мал фудбал „Пеце Матичевски“
|

9. по ред Меморијален турнир во мал фудбал „Пеце Матичевски“

Синоќа започна 9. по ред Меморијален турнир во мал фудбал „Пеце Матичевски“, кој традиционално се одржува секоја година во месец Јуни, а генерален покровител на настанот е Општина Новаци. Настанот го прогласи за отворен градоначалникот Стевче Стевановски. Во говорот посака успешен турнир и долговечност на истиот со ветување дека Општина Новаци секогаш ќе поддржува вакви…

Тениските јуниори од Европа во Битола

Тениските јуниори од Европа во Битола

Во организација на Тенискиот клуб „Битола“, во периодот од 28.05 до 01.06.2024, во Битола се одржа Европскиот тениски турнир за јуниори до 14 години „BITOLA OPEN 2024”.  Во име на Општина Битола, како поддржувач на клубот, наградите на победниците на турнирот во машка и женска конкуренција им ги доделија градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски…