Бесплатен влез во сите музеи низ државава- 18 Мај Меѓународен ден на Музеите

Бесплатен влез во сите музеи низ државава- 18 Мај Меѓународен ден на Музеите

Денес 18ти Мај, Бесплатен влез во сите музеи низ државава. „Музеи за едукација и истражување“ е мотото под кое годинава ќе се одбележи МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА МУЗЕИТЕ, 18 Мај, датум кој музејските институции низ светот со разновидни активности го одбележуваат од 1977 година. Во чест на овој ден, сите поставки на НУ Завод и Музеј-Прилеп…

Изложба на фотографии од конкурсот „Прочка 2024“ во Прилеп
|

Изложба на фотографии од конкурсот „Прочка 2024“ во Прилеп

Вечерва,  во ликовната галерија на НУЦК “Марко Цепенков” – Прилеп беше отворена изложба на фотографии со тема „Прочка 2024“, на која се претставени дел од фотографиите пријавени од конкурсот организиран од страна на Национална Фото Унија на Македонија, а со поддршка и во соработка со Општина Прилеп. На изложбата се претставени избрани 37 фотографии, меѓу…

Да се предупредат и заштитат повозрасните лица за измислени сообрајќајки со изнуда и измама
|

Да се предупредат и заштитат повозрасните лица за измислени сообрајќајки со изнуда и измама

Не поминана ни три-четири месеци од кога беа последните пријави за измами и изнуди со измислени сообрајќајки, повторно се појави и пријави нов случај од ваков тип, со измами на повозрасни лица. На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно машко лице за…

Доколку  сте биле оштетени од некој  давател на финансиски услуги,  проблемот пријавете го во Организација на потрошувачите на Македонија (ОПМ)
|

Доколку  сте биле оштетени од некој давател на финансиски услуги,  проблемот пријавете го во Организација на потрошувачите на Македонија (ОПМ)

Организација на потрошувачите на Македонија со информација и линк https://opm.org.mk/davateli-na-finansiski-uslugi/ од алатка која е направена и наменета за користење, со цел да ги претставите своите проблеми кои евентуално ги имате со давателите на финансиски услуги: банките, штедилниците, финансиските друштва, давателите на финансиски лизинг и  осигурителните компании. „Доколку  сте биле оштетени од некој од наведените даватели…

Кој е надлежен? Прилепчани и Жители на Оревоец Протестираат Против Ископите на Бехтел и Енка
|

Кој е надлежен? Прилепчани и Жители на Оревоец Протестираат Против Ископите на Бехтел и Енка

Кој е надлежен во оваа ситуација? Министерство за Животна Средина и Просторно Планирање? Министерство за Економија? Министерство за Транспорт и Врски? Локалната Самоуправа? Некој друг, можеби? Или пак сите кои ги спомнавме? Жителите на селото Оревоец и прилепчани повторно излегоа на протест против ископите на мермер кои ги врши конзорциумот Бехтел и Енка. Протестот, кој…

Противпожарна единица – Ресен на 20.05.2024 со показни пожарникарски вежби, да не се создава паника

Противпожарна единица – Ресен на 20.05.2024 со показни пожарникарски вежби, да не се создава паника

Ве известуваме дека по повод на “Денот на пожарникарите” – 20.05.2024 (Понеделник) во 11:00ч припадниците на Територијалната Противпожарна единица – Ресен ќе извршат показна пожарникарска вежба во дворот на училиштето “Мите Богоевски” во Ресен. За потребите на показната вежба ќе бидат користени и сирените на противпожарните возила како и на амбулантните возила кои ќе бидат…

Интервју со Хилда Белеска – Советничка во Општина Прилеп
|

Интервју со Хилда Белеска – Советничка во Општина Прилеп

Со советничката Белеска разговаравмe за работата на Комисијата за родова еднаквост, правата на децата во предшколска возраст и за предизвиците на една жена во политика. Погледнете во видеото.

ОПШТИНА БИТОЛА ДЕЛ ОД „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“
|

ОПШТИНА БИТОЛА ДЕЛ ОД „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“

Трета година по ред, Општина Битола е дел од оганизираната пролетна акција за чистење и селектирање на отпад „Генералка викенд“, која се спроведува на иницијатива на Мен енд Маунтен во соработка со Пивара Скопје и ПАКОМАК. Утрово, акцијата во Битола ја започнаа јавните претпријатија, 10 основни, 3 средни училишта од општината, а во еко активностите…

Општина Новаци дел од адреналинскиот натпревар

Општина Новаци дел од адреналинскиот натпревар

„Општина Новаци, ќе биде дел од адреналинскиот натпревар помеѓу општините во Република Македонија – ТРИУМФ. Жителите на Општина Новаци кои се сметаат дека се доволно физички и психички спремни за учество во ова адреналинско шоу да се пријават во општината. Учесниците во екипата која ќе ја претставува Општина Новаци треба да ги исполнуваат следните критериуми:…

Книжарницата на тркала во сабота, 18 мај доаѓа во Прилеп

Книжарницата на тркала во сабота, 18 мај доаѓа во Прилеп

Оваа сабота, 18 мај, „Зборче“ ќе биде во центарот на градот под Марковите Кули од 10 до 20 часот! Книжарницата на тркала не застанува, доаѓа и во ПРИЛЕП, градот на Марко Крале, Итар Пејо, Цепенков и Конески, градот на тутунот и мермерот. На настанот доаѓа и авторот Zarko Kujundjiski од 10 часот, авторите Елена Божиноска…