Прилеп ќе има функционална професионална сала за тренинзи и  натпревари
| |

Прилеп ќе има функционална професионална сала за тренинзи и натпревари

Денеска општина Прилеп ја посети министерот за спорт, Борко Ристовски, посетата е по иницијативата на Општина Прилеп и спортските работници од градот, со цел спортските сали да бидат ставени во функција. Беа посетени двете сали – Универзалната и сала Македонија, кои веќе со децении не се во функција. Министерот по првичната посета на салите вети…

,,ЕУ за Преспа” – Враќање на природните ресурси и зајакнување на одржливото земјоделство и туризам
|

,,ЕУ за Преспа” – Враќање на природните ресурси и зајакнување на одржливото земјоделство и туризам

Денес, Општина Ресен ја посетија Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Дејвид Гир, Постојаниот претставник на УНДП за Република Македонија Армен Григоријан, Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски, Министерот за Животна средина, Изет Меџити и Министерот за Европски прашања, Орхан Муртезани. На состанокот и пресот што се одржаа во општинската сала се…

Има граѓански буџет дали има кој да го прочита
| |

Има граѓански буџет дали има кој да го прочита

Директорката на УСАИД во Република Северна Македонија, Џери Дајбл во средата беше во посета на Крушево и се сретна со градоначалникот Томе Христоски и неговиот тим. После остварената средба, во изјава градоначалникот Томе Христоски ги потенцира придобивките од соработката со вакви меѓународни организации: „Поттикнати од студиската посета во САД, Крушево за прв пат, а со…

Повик за доделување финансиски средства на спортски клубови, спортски здруженија и спортисти
|

Повик за доделување финансиски средства на спортски клубови, спортски здруженија и спортисти

Општина Битола објави „Јавен повик за доделување на финансиски средства од Буџетот на општината на спортски клубови, спортски здруженија и спортисти за 2024 година. Право на учество на јавниот повик ќе имаат спортски клубови, спортски здруженија, спортисти во сениорски и младински категории, како и другите физички и правни лица од областа на спортот чиешто регистрирано…

Најава за Прекин во Снабдување со Електрична Енергија во Прилеп и Битола на 12-ти Јули

Најава за Прекин во Снабдување со Електрична Енергија во Прилеп и Битола на 12-ти Јули

Утре, на 12-ти јули 2024 година, делови од Прилеп и Битола ќе бидат без електрична енергија заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија, без снабдување ќе останат населените места кои припаѓаат на Корисничките Енерго Центри (КЕЦ) стои во известувањето од elektrodistribucija.mk прекините се предвидени во следниве времиња и локации:…

Заштедете време Пријавете го проблемот телефонски – 075 385 705
|

Заштедете време Пријавете го проблемот телефонски – 075 385 705

За ефикасно и брзо делување Општина Прилеп воведува нов телефонски број на кој што граѓаните можат да ги пријавуваат сите настанати дефекти и проблеми со кои што се соочуваат на територијата на општина Прилеп. Исто така можете да го пријавите проблемот и електронски преку алатката на веб страната ПРИЈАВИ ПРОБЛЕМ на следниов линк: Досега функционираше…

“НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“
|

“НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“

Во недела, 14.7.2024г. со почеток во 11.00 часот во Дом На Култура Драги Тозија – Ресен, настан “НЕ БЕГАЈ ОД ОПЕРА“На репертоарот ќе бидат дел од највпечатливите арии и дуети од оперите на Моцарт, Росини и Доницети. Ве покануваме заедно со нас да уживаме во патешествијата на итриот Фигаро и љубовните драми на Дон Жуан….

ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА УЛИЦАТА КАЈ „ЛИДЛ“ И „БЛИС“
|

ПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА УЛИЦАТА КАЈ „ЛИДЛ“ И „БЛИС“

Општина Битола, согласно склучениот договор со економскиот оператор, започна со подготвителни активности на терен за изградба на улицата кај новиот маркет „Лидл“ и трговскиот комплекс „Блис“. Градежните работи ќе се изведуваат согласно потребите за Основниот проект – Изградба на улица крак „Илинденска“ – 1 од ДУП за Ушици блок 5 и реконструкција на постојна крстосница…

Вечерва на плоштадот во Могила, потсетување на ноќниот живот низ годините
| |

Вечерва на плоштадот во Могила, потсетување на ноќниот живот низ годините

Вечерва на плоштадот во Могила се одржа настан дел од Културно лето Могила. Меѓугенерациски спој 8-ми по ред, потсетување на ноќниот живот низ годините, заедно со генерациите кои пораснале на могилското средсело, низ кафичите, со трагот кој го оставиле во Могила. Настанот е поддржан од Општина Могила.

Автобуската станица, болница, факултет… во Битола ќе останат без струја на 11.07.2024

Автобуската станица, болница, факултет… во Битола ќе останат без струја на 11.07.2024

Утре, 11-ти јули 2024 година, делови од Битола ќе бидат без електрична енергија поради планирани работи на електричната мрежа. Според известувањето од struja.mk, прекините се предвидени во следниов период и локации: Битола: