СО LOCKDOWN НИЗ КОЛOРИТОТ ВО ЦРНО-БЕЛИОТ СВЕТ НА ПРЉАВО КАЗАЛИШТЕ (ВИДЕО)
|

СО LOCKDOWN НИЗ КОЛOРИТОТ ВО ЦРНО-БЕЛИОТ СВЕТ НА ПРЉАВО КАЗАЛИШТЕ (ВИДЕО)

Вчера беше третото издание на Од 0 до Култура. Младиот бенд LOCKDOWN ги забавуваше прилепчани со хитовите на еден од најкултните екс-ју бендови Прљаво казалиште. Во видеото ви пренесуваме дел од атмосферата и изјавите на членовите на бендот.

Учениците од СОУ Ѓорче Петров –  со еден од најпосетуваните  штандови во Италија! (Видео)
| |

Учениците од СОУ Ѓорче Петров – со еден од најпосетуваните штандови во Италија! (Видео)

 Учениците од СОУ Ѓорче Петров Прилеп го претставија својот производ чоколаден пробиотик, на фестивалот на претприемништво во Европа, кој се одржуваше од 2-5 јули 2024 во Катанија – Италија. Тие беа единствени претставници од Македонија, нивниот штанд беше еден меѓу останатите од 40 Европски држави.   Monastero dei Benedettini во Катанија! Ова прекрасно место, е…

СУДИР НА ГЕНЕРАЦИИ – КАКВИ БЕВМЕ НИЕ, А КАВИ СЕ ТИЕ? (ВИДЕО)
|

СУДИР НА ГЕНЕРАЦИИ – КАКВИ БЕВМЕ НИЕ, А КАВИ СЕ ТИЕ? (ВИДЕО)

„Мајки шампионки“ е видео перформанса, дел од проектот на НУ Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј – Прилеп, финансиран од Миниестерство за култура, во која дечињата се соочуваат со судирот на гернерации или вечната борба кој бил подобар. Тие или нивните предци! Музеј-Прилеп овој проект го реализира со ученици од ООУ„Блаже Конески“…

Интервју со Цветанка Ристевска: Отвореност и транспарентност на Општина Битола
| |

Интервју со Цветанка Ристевска: Отвореност и транспарентност на Општина Битола

На 4 јули 2024 година, нашата екипа имаше можност да разговара со Цветанка Ристевска, раководител на одделението за административни и општи работи во Општина Битола. Во ова интервју, Цветанка нѝ откри повеќе за начините на кои општината се грижи за информирањето на граѓаните и значењето на транспарентноста и објективноста во нивната работа. Цветанка нѝ објасни…

Крушевското небо – мека за светските параглајдеристи!
| | |

Крушевското небо – мека за светските параглајдеристи!

Денес Крушево покрај град на историја, култура, традиција станува светски центар за алтернативни форми на туризам! Вистинска одржлива, привлечна, посакувана, но и една од трите светски примамливи дестинации за параглајдерство и змајарство. Веќе е закажано европското првенство во 2025 година и светското првенсво за параглајдерство во 2026 година и уште десетина други мегународни и домашни…

На втората вечер од „Од 0 до Култура“ со дечките од The Schmucks
| |

На втората вечер од „Од 0 до Култура“ со дечките од The Schmucks

Дечките од The Schmucks, со Tribute to CREEDENCE – синоќа, на втората вечер од „Од 0 до Култура“ пред Камената бина со супер забава и одличен рокенрол ја забавуваа публиката. Во видеото слушнете дел од изјавите од дечките од бендот ”The Schmucks” – Дамјан Ристески (тапани) , Андриано Чолакоски (бас гитара) , Филип Ристески (бас…

Прес конференција – Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ“ 16
| |

Прес конференција – Битолското културно лето „БИТ ФЕСТ“ 16

Општина Битола е подготвена за реализација на уште едно незаборавно културно лето, исполнето со квалитетни културни содржини, нови концепти и традиционални манифестации. Најголемото музичко доживување во Битола на официјалното отворање на 16 издание на БИТ ФЕСТ, најавува програма со висок квалитет. За првпат, Стадионот „Петар Милошевски“ во Битола, на отворањето на БИТ ФЕСТ 2024 е…

(ВИДЕО) Каква е состојбата со јавното осветлување, хигиената на градот, кучињата скитници, организирање на „Фестивал на пивото 2024“  Дел од прашањата на 45 седница Советот на Oпштина Прилеп
| |

(ВИДЕО) Каква е состојбата со јавното осветлување, хигиената на градот, кучињата скитници, организирање на „Фестивал на пивото 2024“ Дел од прашањата на 45 седница Советот на Oпштина Прилеп

На денешната редовна 45-та седница која ја одржа Советот на Oпштина Прилеп беа поставени многу советнички прашања, каде советниците бараа одговор за работата на локалната самоуправа и јавните комунални претпријатија за: Советниците ја продолжија седницата со разгледување и усвојување на предлозите за формирање на комисии за работа. Поради промена на советничкиот состав беа разгледеани и…

Најмалите учеа за традицијата (видео)
|

Најмалите учеа за традицијата (видео)

Музеј-Прилеп го реализира проектот „Училиштата во музеите или музејот во училиштата“ кој е финансиран од министерстото за култура. Овој проект има задача, да ги запознае најмладите со традицијата. Преку драмски перформанси учениците се сретнаа со многу архаични изрази, обичаи кои се веќе во замирање и од стручните лица во музејот научија многу за тоа како…